Color Options:

Erkekler için Burun Estetiği

Ameliyat Öncesi Ameliyat öncesi dönem hastanın ameliyat olmaya karar verdikten, ameliyata girene kadar yaşadığı zamandır. Bana göre; hastanın bu zaman zarfında yaşadığı olaylar ve hissettikleri çok önemlidir. Hasta bu zaman zarfında doktorunu seçer, onunla ilk görüşmesini yapar, bu dönemde doktoru ile iyi iletişim kurması çok önemlidir.

Bu dönemde doktoru ile sağlıklı, güvene dayalı bir ilişki kuran hastaların ameliyatla ilgili kaygıları da oldukça azalıyor. Ameliyat öncesi dönemde hastalarıma bazı tavsiyelerim oluyor, bunlardan bazıları:

- Doktorunuza ne istediğinizi iyi anlatın.
- Doktorunuza ne istemediğinizi de iyi anlatın.
- Beklentileriniz gerçekçi olsun.
- Burun şekli kadar nefes almak da önemlidir.
- Ameliyatın nasıl yapılacağını iyice anlayın.
- Ameliyatın sınırlarını iyice anlayın.
- Komplikasyonları ve nasıl başa çıkıldığını iyice anlayın.
- Ameliyat öncesi nelere dikkat etmeniz gerektiğini iyice anlayın.
- Ameliyat sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayın.
- Ameliyat önce ve sonrasında pozitif olmaya çalışın, aklınıza kötü şeyler getirmeyin (pozitif olan hastalar bu dönemleri çok kolay atlatıyorlar).
- Sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az 4 hafta öncesinden sigarayı bırakmanız ameliyat konforunuz açsından çok önemlidir.
- Ameliyattan önce burun akıntısı, boğazda yanma gibi grip belirtileri veya başka bir hastalık belirtisi fark ederseniz lütfen doktorunuza bunu bildiriniz.
- Ameliyat sonrası yanınızda 1 kişi refakat etmesi uygun olacaktır, ayrıca ameliyat sonrası araba kullanmayı tavsiye etmediğimizden hastaneden çıkışınızda sizi eve bırakacak kişiyi ayarlamanız yararlı olacaktır.
- Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren yeme-içme olmamalıdır. Ameliyatınız sabahsa gece 12 den sonra, ameliyat öğleden sonra ise sabah kahvaltıdan sonra hiçbir şey yenilip içilmemelidir.
- Ameliyattan 1 hafta öncesinden aspirin türevi ilaçlar kesilmelidir.
- Ameliyattan önceki akşam ılık bir duş alarak erken yatınız. Ameliyat öncesi dinlenmiş bir vücut önemlidir.

Ameliyat Günü

Ve en heyecanlı gün. Ameliyat günü geldiğinde lütfen pozitif olmaya çalışınız. Aklınıza kötü şeyler getirmeniz sadece sizi ve sevdiklerinizi gereksiz yere endişelendirecektir. Ameliyathaneye girdiğinizi ve uyandığınızda yepyeni bir görünümünüz olacağını düşünün.

Bayanlar ameliyat günü hastaneye gelirken takı takmamalı, makyaj yapmamalı, eller ve ayaklarda oje varsa çıkarmalıdırlar.

Dar ve baştan geçen kıyafetler yerine geniş, önden düğmelenen kıyafetler tercih edilmelidir.

Hastaneye ameliyat saatinden bir kaç saat öncesinden gelmeniz, kan tahlilleri, anestezi doktor görüşmesi ve sizin hastane ortamına adapte olmanız açısından iyi olacaktır.

Hastanede doktorunuz adına yatış işlemi yapıldıktan sonra odanıza alınacaksınız. Hemşire kolunuzdan ameliyat öncesi gereken tahliller için kanınızı alacak. Bu işlem çok kısa sürdüğü için canınız çok acımayacaktır. Bir süre sonra sizi uyutacak olan hastaneye bağlı çalışan anestezi uzmanı doktorunuz sizi muayene edecek ve kan tahlillerinizi kontrol ederek genel anestezi alıp alamayacağınıza karar verecektir.

Anestezi muayenesi sonrası hastalarımı odasında ben de şahsen görüyorum, onu motive etmek için onunla konuşuyorum. Ameliyat sonrası dönemde bir çok hastam bana bunun ameliyat öncesi gerginliklerini aldığını belirtmişlerdir.

Ameliyathane hazırlıkları tamamlandıktan sonra hemşire sizden ameliyathane kıyafetini giymenizi isteyecek ve size bir ilaç verecektir. Daha sonra ameliyathaneye götürüleceksiniz.

Ameliyathaneler her zaman çok soğuktur… Hastalar her zaman böyle düşünürler ,burada soğukluktan kastedilen şey hem oda sıcaklığı hem de genel görünümdür. Ancak biz cerrahlar için ameliyathane belki de hayatta en sevdiğimiz, en mutlu olduğumuz ve en iyi hissettiğimiz yerdir. Benim için de bu durum geçerli buna ek olarak burun ameliyatı yapmak bana ayrı bir mutluluk ve ayrı bir keyif veriyor.

Ameliyathane masasına yattıktan sonra kolunuza serumlar takılacak ve anestezi uzmanı sizi, uyanmanız sırasında yaşayacaklarınız ile ilgili bilgilendirecek. Daha sonra kolunuza takılmış olan serumdan sizi uyutacak olan ilaçları vererek ve sizi uyutacaktır. Bu andan sonra hiç bir şey hatırlamayacak ve hiç bir ağrı-sızı duymayacaksınız…

Siz uyurken, günümüzün gelişmiş anestezi cihazları ile vücudunuzun tüm yaşamsal faaliyetleri izlenerek, her şeye anında müdahale edilebilmektedir. Anestezi ilaçları da artık çok güvenlidir ve uyanma sonrasında çok vücuttan çok kolay atılabilmektedir.

Ameliyat öncesi dönemde dikkat etmeniz gereken noktalar ve ameliyat günü yaşayacaklarınız kısaca bunları içeriyor… Umarım bu yazıyı okumak ameliyatla ilgili korku ve gerginliğiniz biraz da olsa azaltmış ve sizi rahatlatmıştır.

Ameliyat Sonrası
Burun estetiği yaptırmak isteyen birisi için herhalde en korkutucu ve en merak edilen dönem ; ameliyat sonrası dönemdir. Ameliyattan çıkıp odanıza götürülmenizle başlayan bu süreç tüm hayatınız boyunca sürecektir. Ameliyattan sonra insanlar burunlarının yeni şeklini hemen almasını istiyorlar ve bu yeni görünümleri ile aile fertleri ve arkadaşlarının iltifatlarını almak için sabırsızlanıyorlar. Bu durum, yüzünün bir parçasına estetik ameliyat yaptıran biri için bence çok normal çünkü insanlar güzel ve yüzü ile uyumlu bir buruna sahip olmak için bu kadar stres ve zorluklara katlanmanın sonucunu hemen almak istiyorlar. Haklılar, ancak işin aslı biraz daha farklı.

Estetik burun ameliyatı sonrasında göz çevresinde oluşan şişlik 3-4 günde azalarak kaybolur. Burunda da cilt altı dokularında oluşan ödem sonucunda şişlik oluşur. İşte bu ödemden kaynaklanan burun şişliği daha yavaş dağılır. 6. aya kadar giderek azalır ve 6. ay – 12. ay arasında tamamen kaybolur. Bunun anlamı ameliyatta buruna verdiğimiz yeni şeklin tam olarak ortaya çıkması için 6 ay – 1 sene geçmesidir. Bu da hastanın ameliyat sonrası dönemde sabırlı olmasını gerektirir.

Ödem önce burun sırtında ve ortasında en son uç kısım ve burnun alınla birleştiği yerde azalır. Ödemi azaltmak için doktorunuz size burun üstüne masaj yapmanızı önerebilir.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:
- Burnunuzu hekiminiz tarafından size belirtilen zamana kadar temizlemek amacıyla sümkürmeyiniz. Gerekli olduğunda yumuşak bir mendille sürerek temizleyebilirsiniz.

- Eğer var ise burun altındaki gazlı bezi değiştirebilirsiniz.

- Burnunuzun üzerine konan bantlar ve alçı operasyondan yaklaşık olarak 1 hafta sonra muayenehanede çıkarılacaktır. Alçı ve bantları asla çıkarmayınız ve kuru tutmaya çalışınız.

- Uzun süre çiğnemeyi gerektirecek yiyeceklerden kaçınınız. Bunun dışında herhangi bir yemek kısıtlaması yoktur.

- Fazla fiziksel aktiviteden kaçının ve her zaman dinlendiğinizden fazla dinlenmeye gayret gösterin.

- Dişlerinizi yumuşak bir diş fırçası ile kibarca fırçalayabilirsiniz. Üst dudağınıza çok fazla dokunmamaya gayret ederek burnunuzu hareketsiz tutmaya çalışın.

- En az 10 ila 14 gün uzun telefon görüşmeleri ve uzun konuşma gerektirecek aktivitelerden kaçının.

- Yüzünüzü yıkayabilir. Ve ılık suyla duş alabilirsiniz. Burnunuzun üzerindeki özel alçı suya dayanıklıdır.

- En az 1 hafta aşırı yüz hareketlerinden kaçınınız.

- 1 Hafta boyunca önden düğmeli kıyafetler giyiniz. Boyundan geçen dar kıyafetler giymeyiniz.

- 6 hafta boyunca mecbur olmadıkça güneşe aşırı maruz kalmaktan kaçının solaryuma girmeyiniz. Güneş ışığı burnunuz ve yüzünüzde ödeme ve bunun sonucunda şişliklerin artmasına ve daha geç iyileşmeye sebep olur.

- 1 ay boyunca yüzmeyiniz ve tenis, basketbol gibi burnunuza travma gelebilecek sporlardan en az 3 ay uzak durunuz.

- Bantlar ve alçı çıkarıldıktan sonra burun ,göz çevresi ve üst dudakta halen var olan şişlik veya renk değişikliği konusunda endişelenmeyiniz ,genellikle 2- 3 hafta içinde tamamen gerileyecektir. Bazı hastalarda burun çevresindeki şişliklerin tamamen kaybolması için 6 ay gerekmektedir.

- Sadece doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları kullanınız..

- 4 hafta boyunca burnunuzun üzerinde ağırlık ve şekil bozukluğu yapabileceğinden gözlük kullanmayınız.

- Operasyondan 2-3 gün sonrasında kontakt lensler kullanılabilir.

- Burnunuz üzerindeki bandajlar doktorunuz tarafından çıkarıldıktan sonra burnunuzun üstünü vaselin intensive care lotion ile kibarca temizleyebilirsiniz.

- Kafanıza takılan veya anlaşılmayan bir konu olduğunda Op. Dr. Emre İLHAN ile irtibata geçiniz.

Çıkabilecek Sorunlar & Uyarılar
Burun estetiği ameliyatı estetik ameliyatlar arasında en çok talep edilen ameliyattır. Diğer estetik ameliyatlardan farkı ise bilimle sanatın buluştuğu, estetik ile fonksiyonun dengelendiği bir ameliyattır. Her vakanın ayrı zorlukları vardır; ameliyat öncesinde burundaki bozukluklar, bu bozuklukları giderecek teknikler dikkatli bir biçimde değerlendirilmeli, ameliyat planı yapılmalı ve ameliyatta bir sarraf dikkati, inceliği ve sabrı ile çalışılmalıdır. Estetik ameliyatlar içerisinde iyi sonuçların en zor alındığı ameliyattır.

Burun estetiği sonuçları kesin ve net bir ameliyat olduğu için sonuçtaki en küçük negatif ayrıntı bile komplikasyon olarak adlandırılabilmektedir. Tecrübeli bir cerrahın ellerinde sonuçlar tatmin edici ve iyi olmakla beraber; belirgin komplikasyon da çok nadir olarak gözlenir. Burada komplikasyon olarak bu ayrıntılar ele alınmamıştır.

HER AMELİYATIN KENDİNE ÖZGÜ KOMPLİKASYONLARI VARDIR VE SADECE AMELİYAT YAPMAYAN CERRAHIN KOMPLİKASYONU YOKTUR

Estetik burun ameliyatı adayı iseniz, ameliyatta ve sonrasında oluşabilecek olası komplikasyonlar ve sorunlar hakkında mutlaka bilginiz olmalıdır. Bu durumlarla ilgili doktorunuza sorular yöneltmeli ve ameliyata karar verirken nadir olarak da olsa karşılaşabileceğiniz durumları tam olarak anlamalısınız. Bu durum doktor hasta arasındaki güven ilişkisi açısından çok önemlidir. Çünkü bu ameliyatı olurken hangi riskleri aldığınızı bilmeniz doktorunuzu da rahatlatacaktır.

Günlük hayatımız sırasında bir yerden bir yere gitmek için evimizden çıktığımız anda bir çok riskler alırız. Trafiğe çıkan her araba belli bir kaza riski alır. Karşıdan karşıya geçerken belli bir risk alırız. Kurallara uyduğunuz sürece bu risk azdır. Aynen bu bahsettiğim durumlarda olduğu gibi ameliyat olarak belli bir risk alıyorsunuz. Ameliyat yapan doktorlar da aynı trafikteki sürücüler gibi her zaman belli kurallar dahilinde ve çalışırlar ve bu kurallara sıkı sıkı bağlıdırlar yani polis olmasa da, kavşakta araba olmasa da asla kırmızı ışıkta geçmezler ,bunu enfeksiyon vs gibi riskleri en aza indirmek için yaparlar. Çünkü işin ucunda insan sağlığı ve hayatı vardır.

Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin, her ameliyatla ilgili beklenmeyen bazı durumlar oluşabilir. Zaten komplikasyon, ameliyat sırasında veya sonrasında ayrı ilgi ve dikkat gerektiren beklenmeyen durumlar olarak tanımlanır.

Literatürde estetik burun cerrahisinin komplikasyon oranları % 4-18.8 arasında değişen oranlardadır. Tecrübeli bir cerrahın elinde bu komplikasyonlar çok azalmaktadır.

Estetik burun ameliyatı ile ilgili oluşabilecek komplikasyonlar 3 başlık altında incelenebilir:
- Ameliyat sırasında oluşabilenler

- Ameliyat sonrası erken dönemde oluşabilenler

- Ameliyat sonrası geç dönemde oluşabilenler

Ameliyat Sırasında Oluşabilecek Komplikasyonlar
Ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonlar çok nadir olarak genellikle genel anestezi ile ilgili çıkabilir. Bu konuda ameliyat öncesinde anestezi doktoru size gerekli bilgiyi verecektir.

Ameliyat sırasında oluşabilecek beklenmeyen durumlardan biri de burun dokusundan kanamanın çok olması; her ne kadar düşük tansiyonlu anestezi ve kanamayı azaltan ilaçlar kullansak da bazen çok nadir olarak ameliyatta hastanın burnu normalden daha fazla kanıyor. Bu durum ameliyatın 1 hafta öncesine kadar aspirin veya aspirin benzeri maddeler içeren ilaçların kullanılması sonucu oluşabiliyor. Bu kanamalar genellikle anestezi uzmanının yardımı ile (tansiyon düşürülerek ) kontrol altına alınıyor.

Ameliyat Sonrası Erken Dönemde Oluşabilecek Komplikasyonlar
Ameliyat sonrası ilk bir kaç saat içinde bulantı – kusma gözlenebilir. Bu genel anestezinin bir yan etkisidir. Ve bulantı önleyici ilaçlarla giderilir. Ben kendi pratiğimde tüm hastalarıma ameliyattan hemen saniyeler sonra bu ilaçlardan yaptırıyorum ve bulantı-kusma problemiyle sık karşılaşmıyorum.

Kanama yine erken dönemde de ortaya çıkabilecek bir komplikasyondur. Bu durum özellikle hastaya burun eti ve sinüzit ameliyatları da yapıldı ise daha fazla olur. Tamponlar alındıktan sonra 15.güne kadar burun kanaması olabilir. Genellikle ek tamponlamaya gerek kalmadan kendiliğinden durur. Nadir olarak tamponlama ve bazı kan tahlilleri yapmamızı gerektirecek kanama oluyor. (Kan sızıntısı ameliyattan sonra her hastada olur, bu sızıntı şeklinde kan komplikasyon olarak değerlendirilmez.)

Göz çevresinde şişlik ve morarma: Hastalarımın bir çoğunda genellikle ciddi bir şişlik ve morarma olmuyor. Tabii bu kişiden kişiye değişen bir durum. Hastalarıma şu örneği veriyorum… ’Halk arasında eti sıkı veya eti gevşek olmak terimi vardır. Eti sıkı olan insan bir yerini çarptığında hiç morarmaz, hiç şişlik olmaz; ancak eti gevşek olan insan bir yerini çarpsa bir hafta mor ve şiş olarak gezer.’

Her ameliyatta hastada morluk ve şişliği en aza indirmek için ameliyatta bir sarraf inceliği ile çalışmaya gayret ediyorum. Ve anesteziden düşük tansiyon istiyorum. Ancak burada hastanın da yukarıda bahsettiğim özelliği morarma ve şişliğin derecesini etkiliyor. Eğer olursa şişlik ve morluk ilk 48 saatte oturur ve maksimuma ulaşır ve 3.-4. günlerde tamamen kaybolur.

Göz ve burun çevresine ameliyat sonrası ilk iki gün aralıklı olarak buz uygulaması, ameliyat sonrasında hasta başının yüksekte olması(evde birkaç yastık ile sağlanabilir),ameliyattan sonra özellikle ilk 1 ay çok ağır iş yapılmaması, özellikle şişliği azaltır ve kalıcı olmasını önler.

Ödem ve şişliğin ameliyat sonrasında uzaması en sık olarak kalın ve yağlı derili hastalarda görülür. Bu durum cerrahın zarif ve ince çalışması ile en az düzeye indirilebilir.

Enfeksiyon: Burunda ameliyat sonrası enfeksiyon çok nadir olarak gözlenir. Bunun en sık nedeniyse burun içine konan ve gereğinden uzun tutulan tamponlardır. Kullandığımız silikon tamponlarda böyle bir risk bulunmamasına rağmen, ben yine de hastalarıma ameliyat sonrasında 1 hafta boyunca koruyucu antibiyotik veriyorum.

Çok nadir olarak septum denilen burun orta kıkırdağının üstünü kaplayan iki mukoza tabakası arasına kan toplanması olan ‘septal hematom’ denilen durum oluşabilir. Burun içinde biriken kanın biriktiği yerden aspire edilmesi ve antibiyotik tedavisi ile genellikle geriler. Silikon tamponlar bu durumu mükemmel bir şekilde engellediği için artık bu komplikasyonu pek görmüyoruz. Ancak pek görmüyoruz diye hiç olmayacak diyemeyiz.

Dikiş yerinde ayrılma: Ameliyat sırasında burnun açıldığı kesi yerleri, ameliyat sonrasında dikişin kopması veya çözülmesi sonucunda ayrılabilir. Bu durumda muayenehane şartlarında dahi çözülen dikişin yerine yenisi atılabilir.

Burun üstünü kaplayan derinin bir parçasında incelme sonucu ölme olması. Bu durum 2. – 3. kez ameliyat olan hastalarda burun derisinin daha dikkatli olarak kaldırılmasını gerektirir. Çünkü bu hastalarda burun derisinin kan akımı bozulmuş ve beslenmesi azalmıştır. Bunun sonucunda deri daha ince ve kırılgan bir hale gelmiştir. Çok çok nadir olarak ilk kez ameliyat olan hastada da benzer komplikasyon olma riski mevcuttur.

Burun ucunda, dudak ön kısmında ve üst dişlerde hissizlik ameliyattan sonra birkaç ay sürebilir, geçicidir.

Burun tıkanıklığı: Eğer hastadaki septum deviasyonu, burun allerjisi, burun eti büyümesi, sinüzit gibi burun içi ile ilgili durumlar ameliyat öncesinde atlanmış ve sadece burnun dışına yönelik ameliyat yapılmış ise erken dönemde şişlikten dolayı normal olarak karşıladığımız burun tıkanıklığı geç dönemde de devam edebilir.

Ameliyat Sonrası Geç Dönemde Oluşabilecek Komplikasyonlar
Septum perforasyonu: Çok nadir olarak burun orta direğini oluşturan septum denilen kıkırdak duvarda delik oluşabilir. Ciddi bir durum yaratmaz, bazen hasta nefes alıp verirken ıslık sesi çıkarabilir. Hastaları en çok rahatsız eden olay bu deliğin çevresinde devamlı olarak kabuklanma olması ve bunun burun tıkanıklığı yaratmasıdır. Bu durum ancak ikinci bir ameliyat ile düzeltilebilir.

Burun içinde sineşi (yapışıklık) gelişmesi: Bu da burun ameliyatlarının nadir olarak gördüğümüz ve herhangi bir şikayete sebep olmayan ancak rutin muayeneler sırasında fark edilen problemlerdir. Eğer çok önde değillerse burun tıkanıklığı yaratmazlar. Çok basit lokal anestezi altında küçük bir operasyon ile açılabilirler.

Burun ucundaki yara yerinde iz kalması: Kural olarak yüzün ortasındaki yaralar, bu bölgenin her iki taraftan da kanlanması ve çok iyi beslenmesinden dolayı iz bırakmazlar. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi hiç bir şey garanti değildir. Bu güne kadar hiç bir hastamda bu şekilde bir şikayet olmadı. Ancak bu olmayacağını da göstermez.

Eğri burun hastalarında ameliyat sonrasında daha önce eğri olan kıkırdak tekrar aynı yöne doğru eskisi kadar olmasa da eğrilme eğiliminde olabilir ve hastaya daha küçük ikinci bir ameliyat gerekebilir.

Estetik burun ameliyatlarında daha önce var olan deformitenin fazla düzeltilmesi veya az düzeltilmesi sonucunda mevcut deformitenin devam etmesi veya başka bir deformitenin ortaya çıkması durumu gelişebilir. Bu durum fonksiyonel bir bozukluğa da neden olabilir. Bazı deformiteler aldatıcı ve geçicidir ve takipler sırasında düzeldiği gözlenir. Tatminkar olmayan kozmetik görünüş veya burnun yeni görünüşündeki tatmin eksikliği durumlarında revizyon (düzeltme ) ameliyatı ilk ameliyattan 6 ay-1 yıl sonra yapılabilir. Bu durumda burun dokularının tamamen iyileşmesi beklenmeli ve sonrasında ameliyat yapılmalıdır. Daha küçük bir takım sorunlarda ise lokal anestezi altında ‘rötuş’ olarak adlandırılan ve 10-20 dakika süren küçük müdahaleler gerekebilir.

TÜM DÜNYADA ESTETİK BURUN AMELİYATLARINDA EN İYİ ELLERDE BİLE 5-10% ARASINDA RÖTUŞ AMELİYATI YAPILMAKTADIR. BU DURUM HER ZAMAN DAHA İYİ SONUÇ İSTENMESİNİN BİR SONUCUDUR.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI SONRASINDA İDEAL SONUÇ: MUTLU BİR HASTA VE GURUR DOLU BİR CERRAH’TIR.

UNUTULMAMALIDIR Kİ SAYDIĞIMIZ TÜM BU KOMPLİKASYONLAR İYİ VE TECRÜBELİ CERRAHLARIN ELİNDE ÇOK NADİR OLARAK ORTAYA ÇIKMAKTADIR HATTA HİÇ ORTAYA ÇIKMAMAKTADIR. ANCAK AMELİYAT OLMAK İSTEYEN BİR HASTA OLACAĞI AMELİYATIN RİSKLERİNİ MİLYONDA BİR BİLE OLSA MUTLAKA ÖĞRENMELİDİR.

"Op. Dr. Emre İLHAN"