Color Options:

Erkekler için Burun Estetiği

Burun estetiği Türkiye’de en sık olarak yapılan estetik ameliyat. Estetik ameliyatlar söz konusu olduğunda insanın aklına daha çok bayanlar geliyor. Yüz ve vücutla ilgili diğer estetik ameliyatlar için bu durum geçerli. Ancak burun söz konusun olduğu zaman bu durum değişiyor… Çünkü burun estetiği yaptıran hastalara baktığımızda erkek kadın oranı neredeyse eşit olarak karşımıza çıkıyor.

Erkekler de çok sık burun estetiği yaptırmaktadır.

Her şeyden önce burun nefes almayı sağlayan ve insan sağlığı ile birebir ilişkili olan bir organ. Bunun yanında dış görünüm açısından da çok ön planda olan bir organ. Burun şekli kişinin ifadesini çok ciddi oranda değiştirebiliyor. Örnek olarak kemerli ve ucu sarkık bir burun kişiyi yorgun, gergin ve müşkülpesent gösterebiliyor.

Burun estetiği için başvuran hastalarımın yaklaşık %25’ı sadece burun tıkanıklığı,%25’i sadece estetik nedenlerle ve % 50’si hem fonksiyonel hem de estetik nedenlerle başvuruyor.

Erkek hastaya burun estetiği yaparken bence en çok dikkat edilmesi gereken nokta erkeğe bayan burnu yapmamak. Çünkü erkek ve bayanda güzellik kavramı çok farklı. Bayan hastalarda, burun sırtını çok hafif kavisli, burun ucunun dudakla yaptığı açıyı 90 derecenin üzerinde yapmaya çalışıyoruz. Kısacası çok hafif oyuk ve kalkık burun ideal bayan burun diyebiliriz.

İdeal erkek burnunun özelliklerine gelirsek;

burun sırtı dümdüz olmalı, oyuk olmamalıdır. Burun ucunun dudakla yaptığı açı 90 derece olmalıdır. Daha kalkık olduğu zaman erkeğe kadınsı bir hava verir. Dediğim gibi erkek hastaya erkeksi yüz özelliklerini koruyacak şekilde ancak eğrilik, kemer, burun ucu sarkıklığı düzeltilmiş bir burun yapmaya çalışıyoruz.

"Op. Dr. Emre İLHAN"