Color Options:

Burnun Sağlıklı Güzelleşmesi

Burnumuz yüzün ortasında bulunan ve estetik anlamda hem önden hem de yandan yüz güzelliğine çok şey katan bir organ. Ancak aynı zamanda da nefes almamızı, koku almamızı sağlayan soluduğumuz havayı ısıtıp nemlendiren, havadaki partikülleri süzen, sesimizin bize özgü kılan bir organ. Yani hem estetik ve çekicilikle hem de sağlığımız ve hayat kalitemizle ilgili bir organ.

Neredeyse 90’lı yılların sonuna kadar burun estetiği yapılırken burnun fonksiyonları hiç düşünülmüyor, burun içindeki deviasyon, burun eti, kronik sinüzit gibi problemlere estetik yapılırken ya hiç dokunulmuyor veya kısmi olarak dokunuluyordu.

Bu ameliyatlar sonucunda hastanın burnu küçülüyor, kavisleniyor, ancak burun yapısal anlamda yeniden yapılandırılmadığı için çimdiklenmiş, mandalla sıkılmış, sağı solu ve orta çatısı çökük bir şekil ortaya çıkıyordu. Ve bu burunların içine neredeyse hiç dokunulmadığı için hastalar nefes problemleri yaşıyor ve yaşam kaliteleri ve sağlıkları bu durumdan etkileniyordu.

Amaç hem güzel görünen hem de sağlıklı burun…

Günümüzde burun estetiği ameliyatı felsefesinin geldiği noktada ameliyat ile amaçlanan ; hem güzel ve çekici görünen hem de nefes yolları açık olan ve hayat kalitemizi arttıran bir burun.

Güzel burun aynı zamanda sağlıklı olan burundur. Sağlıklı olan burun ise zaten güzeldir.

Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak son on yıldır binlerce burun muayene ettim ve kendi nacizane tecrübelerime göre şunu söyleyebilirim ki burun tıkanıklığı şikayetiyle bize başvuran hastaların zaten büyük çoğunluğunda burnun dış yapısı ile ilgili bir veya birden fazla problem burun içi problemlere hemen her zaman eşlik etmekte. Yani burnun dış yapısı da nefes almayı etkilemekte.

Biraz daha açmak gerekirse burnunuzun sağlıklı olabilmesi için şeklinin de belli bir yapıda olması gerekir. Yani dışarıdan eğri olan bir burunla ya da ucu düşük bir burunla, yanlardan mandalla sıkılmış gibi görünen bir burunla nefes alamazsınız.

Aynı şekilde nefes alan burunların bir çoğu incelendiğinde burnun uzun aksının genellikle düz, ucunun normal bir düzeyde ve özellikle kanatlarında mandalla sıkılmış olmayan, valv dediğimiz bölgenin güçlü olduğu burunlardır.

Yani sonuç olarak burnun dış yapısı ve iç yapısı sağlıklı burnu oluşturan iki temel bölge. Ve bütün bu yazdıklarımın ışığında sonuç olarak : burun estetiği ameliyatı estetik ve güzel bir görünüm için yapılıyorsa o kadar da sağlık için yapılmaktadır.

"Op. Dr. Emre İLHAN"