Color Options:

Revizyon Burun Estetiği

Eğer bu yazıyı okuyorsanız daha önce bir veya daha fazla burun ameliyatı geçirmiş ve sonucundan memnun değilsiniz demektir. Öncelikle geçmiş olsun. Türkiye’nin en çok revizyon burun estetiği ameliyatı yapan cerrahlarından biri olarak, revizyon burun estetiği ameliyatları ile ilgili bir yazı yazarak sizleri ilk elden doğru bilgilendirmeyi amaçladım. Yazıyı yazarken nasılsa okunmaz diye kısa tutmadım. Bunun nedeni bana gelen revizyon rinoplasti talebindeki hastaların ciddi olarak kaynak eksikliği çektiklerini gözlemlemem.

Bana gelen bütün burun estetiği hastalarına öncelikle şunu söylerim; ‘Burun estetiği ameliyatı dünyanın en zor ameliyatlarından biridir.’ Ameliyatın zorluğu maddi olarak veya hasta için değildir daha çok doktor içindir. Burun estetiği ameliyatı her geçen gün daha konforlu hale geliyor. Ağrı, sızı yok. Morarma özellikle Ultrasonik Rinoplasti ile nerdeyse hiç görülmüyor. Şişlik ise bünyeye göre değişse de genelde çok az görülüyor. Bu yüzden gerçekten konforlu bir süreç.

Doktor için zor dedik… Peki neden zor?

Nedeni bu ameliyatın standart bir cerrahi olmaması, her hastaya ayrı bir planlama ve analiz gerektirmesi. Yani artık her hastaya aynı burun yapma dönemi bitti. Artık elden geldiğince her hastanın derisine, yüz oranlarına, tarzına, isteklerine göre burunlar tasarlayıp yapmaya çalışıyoruz. Ve çıtayı her geçen gün sizler için yükseltiyoruz.

Burun estetiği ameliyatında ustalaşmak için hem iyi bir gözlemci, hem iyi bir dinleyici, hem iyi bir tasarımcı hem iyi bir cerrah hem de sabırlı bir insan olmak gerekir. Burun estetiği ameliyatı kemik, kıkırdak deri ve bunları çevreleyen tüm dokuları iyi analiz etmeyi ve bunları çok iyi işleyebilme kabiliyetini gerektirir. Bu yüzden tüm plastik cerrahi ameliyatları içinde en komplex ve en zor olan ameliyattır dersek yanılmış olmayız.

Başarılı bir burun estetiği ameliyatının 5 olmazsa olmazı;

- Yüz oranlarına uygun olması
- Cinsiyete uygun olması
- Nefes yollarının açık olması
- Yıllar sonra bile çökme, düşme, dönme, çimdiklenmiş veya mandalla sıkılmış görünüm olmaması
- Hastanın tarzına ve isteğine yakın ve uyumlu olmasıdır.

Bunlar genel olarak revizyon ameliyatları için de geçerlidir. Fakat revizyon ameliyatlarında cerrahın yapabilecekleri sizin cerraha getirdiğiniz burundaki problemlerin büyüklüğü , anatomik bozuklukların derecesi, derinin daha önceki ameliyatlarda ne kadar yıprandığı, burun kanlanması ve damarlanmasındaki değişiklikler ile sınırlıdır.

Burun estetiği ameliyatları zordur dedim, Revizyonlar daha da zordur. Bu zorluğun 3 temel nedeni vardır:
Teknik zorluk: Revizyon burun ameliyatını yapmak zordur. Bazen deriyi iskelet yapısının üzerinden kaldırmak bile 45 dk’yı bulabilir. Bunun dışında ilk ameliyatlarda anatomik yapısal bütünlük bozulmuş ise bütün bu yapıların tekrar yapılandırılması saatler alır ve cerrahın hem teknik olarak kalifiye hem de çok sabırlı olmasını gerektirir.

Psikolojik zorluk: Revizyon burun estetiği ameliyatı arayışındaki hastalar daha önce bir veya daha fazla kere hüsrana uğramış, psikolojileri yıpranmış, stresli ve kuşkucu hastalardır. Ameliyattan önce bu hastalarda tahrip olmuş güven probleminin aşılması yeni bir doktor hasta ilişkisi inşa edilmesi gereklidir. Bu da hasta ile doktorun yeteri kadar vakit geçirmesi, her konuyu konuşması , beklentileri birlikte oluşturması ve sabır gerektirdiğinin hasta tarafından idrak edilmesiyle olur. Ameliyat sonrası dönemde ise en küçük bir komplikasyonda hastalar sanki dünya başlarına yıkılmışçasına hareket edip morallerini bozabilmektedir. Oysa ki revizyon ameliyatı bir süreçtir ve takibi en az iki yıl sürmelidir. İki yıl boyunca burundaki değişiklikler incelenmeli ve gerekirse duruma göre önlemler alınmalıdır.

İyileşme zorlukları: Revizyon burun estetiği ameliyatları ne kadar iyi planlanıp ne kadar titizlikle yapılırsa yapılsın daha önceki ameliyat veya ameliyatlar sonucunda oluşan kanlanma, lenf akımı, deri beslenmesi ile ilgili bozukluklar yüzünden cerrahın iyileşmeler ile ilgili öngörüsü ilk defa olan bir burun estetiği ameliyatına göre daha zordur. Yani önceden tahmin edemeyeceğimiz iyileşme problemleri sonucunda koyulan kıkırdakta beslenme problemi, ufak bölgesel seviye farklarının oluşması, deride renk değişikliği, derinin burun üstüne tam adapte olamaması ve deride uzamış ödem vs.. gibi problemler görülebilir.

Tüm bu zorlukları saydıktan sonra revizyon burun estetiği ameliyatı olmak isteyen hastalara uyarılar ve tavsiyelerim;

Burnunuzu beğenmiyorsanız veya bir sorun olduğunu düşünüyor sanız öncelikle doktorunuzla temas kurun. Hiç bir doktor hastasının mutsuz olmasını istemez. Önce kendi doktorunuza danışın ancak iletişim kuramazsanız yeni bir doktor arayışına girin. Eski ameliyatlarınızı ve eski doktorunuzla aranızda geçenleri yeni doktorunuza taşımayın ve anlatmayın. Siz yeni doktorunuzla geleceğe ve önünüzdeki zor yolculuğa odaklanmalısınız. Geçmişin muhasebesini yeni doktorunuzun kapısında bırakmalısınız.

Revizyon burun estetiği ameliyatı bir süreçtir. Bu süreç cerrahınız sizi ameliyat ettiği an başlar ve yaklaşık 2 yıl sürer. Çok sabırlı olmalısınız. İyileşmeler 2 yıl sürer ve değişiklikler gösterebilir. Yani bu bir ameliyat değil iki yıllık bir iyileşme sürecidir. Ameliyat sadece bir başlangıçtır.

Ben kendi hastalarımı 2 yıl boyunca bir kaç ay aralıklı olarak takip ediyorum. Kontrollerinize mutlaka gidin. Kontroller her şeyin normal gittiği hastalar dan çok bir anormalliği erken dönemde yakalayabilmek içindir.

Ne kadar iyi bir cerrah seçerseniz seçin ve bu cerrah sizi ne kadar iyi ameliyat ederse etsin revizyonlarda her şey öngörülemez. Ufak tefek problemler çıkabilir ve bunları düzeltmek için 1. yıldan sonra 10 dk -45 dk arasında minör rotuşlar gerekebilir. Bu rötuşlar genellikle ilk olduğunuz revizyon gibi uzun saatlerce süren ameliyatlar olmaz ve hastanede yatışı gerektirmez. Bunları ameliyatınızdan önce doktorunuzla mutlaka konuşunuz.

Pozitif olun. Eğer burun ameliyatları konusunda tecrübeli bir doktor seçimi yaparsanız zaten burnunuzun daha kötü olma olasılığı olmaz. Kendinize hep iyiyi telkin edin. Bu ameliyatta ben hep hastalarıma: ‘Biz bu ameliyat sonrasında bir takım gibi olacağız. Amacımız senin mutluluğun ve sağlığın, bu yüzden hep daha iyisini isteyeceğiz.’ derim. Yani doktorunuzla rakip değilsiniz. Ameliyattan sonra karşılıklı defans yapmanız anlamsızdır. Unutmayın ki bazı revizyonlarda bir kerede değil bir kaç ameliyatta da sonuç alınabilir. Cerrahınızla iyi bir ilişki başarı şansınızı arttıracaktır.

Mükemmeli değil daha iyiyi isteyin. Hiç bir burun ameliyatında yani ilk defa olsa bile mükemmel burun estetiği sonucu yoktur. En iyi yaptığımız burunda bile minör kusurlar olabilir. Bu kusurlar cerrahın hatası değildir. Burun estetiği ameliyatının bir parçasıdır. Kusursuz insan yüzü yoktur. Önemli olan burundaki bu ufak kusurların yüzdekiler içinde ahenkli olması ve kaybolmasıdır. Simetri budalası olmayın. İnsan yüzünde ve vücudunda sağı ve solu olan organların hiç biri birbirinin simetriği değildir. Asimetri insan yüzü ve vücudunun normal durumudur. Bu yüzden burun estetiği ameliyatından sonra da her iki burun kemiği her iki burun kanadı, veya her iki burun deliği mutlak simetrik olmaz. Simetrik ve daha simetrik vardır ama burun estetiği ameliyatlarında mutlak mühendislik anlamında simetri yoktur. Doktorunuzla her şartta çok iyi iletişim kurun.

"Op. Dr. Emre İLHAN"