Color Options:

Erişkinlerde Kepçe Kulak

Kendi mesleki pratiğimde bana Kepçe Kulak şikayeti ile başvuran ve ameliyat ettiğim hastaların en az yarısı erişkin yaş grubundan. Erişkin hastalar bu ameliyatı genellikle burun estetiği gibi başka bir ameliyata ek olarak istiyorlar. Böylece daha doğal bir buruna sahip olurken aynı zamanda da çocukluklarından beri var olan kepçe kulak şikayetlerinden kurtuluyorlar.

Erişkinlerde kulaklar sadece geriye çekilmekle kalmayıp , aynı zamanda küçültülebilmekte veya daha simetrik hale getirilebilmek de mümkün olmaktadır.

Burada erişkin hastaların anlaması gereken kulak kıkırdaklarının çocuklara göre daha kalın ve sert olması yüzünden, kulaklarının şekillenmesi çocuklar kadar kolay olmamaktadır.

Kepçe kulak şikayeti ile bana başvuran; saçını hiç bir zaman topuz yapamayan, havuz-denizden çıkarken erkek arkadaşından utanan bayanlar ve kepçe kulaklı olduğu için saçlarını uzatan erkekler gerçekten hiç de az değil. Bu da bize bu durumun sadece çocukların değil erişkinlerin de psikolojisini etkilediğini de gösteriyor.

Doktor ile hasta arasındaki karşılıklı güvene dayanan sağlıklı bir iletişim başarılı bir ameliyatın temel şartıdır. Hastalar yapılacak olan prosedürü çok iyi anlamalı cerrahi ile neler yapılıp nelerin yapılamayacağını iyi bilmeliler. Ve tüm estetik ameliyatlarda olduğu gibi beklentileri gerçekçi olmalıdır. İyi ve tecrübeli bir cerrah seçimi bu ameliyatta da ameliyat sonucu için çok önemlidir.

"Op. Dr. Emre İLHAN"