Color Options:

Anestezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun ameliyatları lokal anestezi ve genel anestezi ile yapılabilir. Ancak ben aksi bir durum olmadığı sürece hastalarıma genel anestezi ile ameliyat olmalarını tavsiye ediyorum. Burada benim için hastamın konforu çok önemli ve eğer hastam konforlu bir anestezi alırsa bende ameliyata daha rahat konsantre olabiliyorum.

Ameliyat günü; hastanede ameliyat odasına alındıktan sonra, uygulanacak olan cerrahi işlem sırasında yapılanları hissetmemeniz ve hatırlamamanız amacıyla size, genel anestezi uygulanacaktır. Bu uygulamalar bilimsel ve etik olarak tüm dünyada kabul edilmiş uygulamalardır. Sizi, operasyon için ameliyat öncesi ameliyata hazırlık amacıyla hazırlık bölümüne getirdiklerinde, ameliyat salonuna alınmadan önce, anestezi uzmanı uygun görecek olursa bir ilaç verilecektir. Bu ilaç, ağız kuruluğu, geçici unutkanlık ve uyku hali yapabilir.

Daha sonra ameliyat salonuna alınacaksınız ve bu sırada;
​​Kalbinizin durumunu değerlendirmek için EKG elektrodları vücudunuza yapıştırılacak,
​​Serum takılması için damarınıza özel bir iğne ile girilecek,
​​Parmağınıza, kanın oksijenlenmesini gösteren bir cihaz takılacak,
​​Kolunuza tansiyon aleti bağlanacaktır.

Bunların dışında anestezi uzmanının gerekli göreceği özel uygulamalar yapılabilir. Eğer yapılacaksa bu uygulamalar hakkında size detaylı bilgi verilecektir. Damarınıza takılan iğneden verilecek ilaçlarla veya maskeden solutulacak oksijen ve anestezik ilaç karışımı ile uyumanız sağlanacak, gerekirse ilaçlarla solunumunuz durdurularak aletler yardımıyla kontrol edilecektir. Bu işlemleri hatırlamayacaksınız. Solunum kontrolü için gerekli görülürse soluk borunuza takılacak olan tüp yoluyla oksijen ve anestezik ilaç verilmesine devam edilecektir. Bu işlemlerden sonra ameliyata başlanmasına izin verilecektir.

Ameliyatınız süresince yaşamsal fonksiyonlarınız sürekli olarak izlenecektir. Gerektiğinde ilaç uygulama ve düzenlemeleri yapılacaktır. Yapılan tüm işlemler, “Anestezi İzleme Formuna” kaydedilecektir.

Operasyon bittikten sonra, size verdiğimiz oksijen dışındaki ilaçların uygulanması kesilir. Bazılarının etkilerini ortadan kaldıran ilaçlar verilir. Eğer takılmış ise boğazınızdaki tüpü çıkarılır. Durumunuzu takip için uyanma odasına alınırsınız. İyice uyandığınıza karar verildikten sonra yatağınıza gönderileceksiniz.

"Op. Dr. Emre İLHAN"